Dodatkowe wyposażenie do maszyn ADAST DOMINANT 516, 526 i 526 P
| Firma ADAST opracowała wyposażenie przystosowane do maszyn offsetowych AD 516, AD 526 i AD 526 P. Jest ono przeznaczone do wykonywania następujących funkcji:
- numerowanie
- wykonywanie nadruków
- perforowanie w kierunku podłużnym
- perforowanie w kierunku poprzecznym
- zaginanie
- nacinanie
Kombinacje wymienionych operacji normalnego drukowania na maszynach jedno lub dwukolorowych zapewnia wysoką
wydajność procesu w pojedynczym przejściu arkusza.
Opis i działanie dodatkowego wyposażenia.
Wyposażenie dodatkowe stanowi oddzielną jednostkę drukującą, z własnym cylindrem drukującym, cylindrem numeracyjnym i zespołem farbowym. Zadrukowany arkusz jest transportowany za pomocą bębna transportującego. Dzięki temu zostaje zachowana regulacja pomiędzy jednostką drukującą wyposażenia dodatkowego, a właściwą maszyną offsetową.
Zespół farbowy jest to oddzielny zestaw. Posiada 7 cylindrów, wśród których 2 to cylindry nadające, a 1 to cylinder rozcierający. Standardowo jest też wyposażony w układ płuczący. Wszystkie funkcje układu pomocniczego podlegają sterowaniu przez centralny mechanizm, który jest zsynchronizowany z maszyną offsetową.
Wszystkie istotne zespoły są połączone centralnym układem smarowania w celu polepszenia ich niezawodności i przedłużenia czasu pracy.
Do wyposażenia dodatkowego dostępna jest szeroka gama akcesoriów.
Numeracja
Numeracja może następować w kierunku podłużnym, lub poprzecznym. Obwód dla rozkładu numeracji wynosi 22\". Numeratory można umieszczać w określonych odstępach na zamocowanych krążkach, które mogą być przesuwane wzdłuż wału cylindra numer acyjnego.
Przestawienie numerów w numertorach sterowane jest za pomocą krzywki.
Same numeratory i krzywki nie należą do wyposażenia i muszą być zamawiane oddzielnie od wyspecjalizowanych dostawców. `
Wykonywanie nadruku
Nadruki wykonuje się za pomocą cylindra, fotopolimerów, które są przymocowane do segmentów lub tarcz dociskających. Zarówno segmenty jak i tarcze można regulować w kierunku podłużnym i poprzecznym. Standardowe wyposażenie obejmuje segmenty do bloków drukarskich o wymiarze 40x40 mm oraz 60x360 mm. Wszystkie dostarczane akcesoria do nadruku są przystosowane do standardowej grubości płyty drukarskiej 2 mm (wliczając w to taśmę samoprzylepną). Opcjonalnie można zamawiać te akcesoria do płyt o grubości 1 mm.
Perforacja wzdtużna, zaginanie i nacinanie
Perforację wzdłużną wykonuje się za pomocą tarczy perforującej, o średnicy 50 mm, dociskanej do stalowej podkładki przymocowanej do powierzchni cylindra tłoczącego. Ostrza tarczy perforującej przymocowane są do wału. Niezależne uchwyty lub całe urządzenie łatwo można wymontować z maszyny.
Kontakt pomiędzy tarczą perforującą, a papierem reguluje się za pomocą pokrętła wyskalowanego co 0,025 mm. Po naciśnięciu przycisku tarcza perforacyjna wraca do swego położenia początkowego.
Zaginanie zachodzi w taki sam sposób, jak perforowanie wzdłużne, z tą różnicą, że zamiast tarczy perforującej zakłada się tarczę zginającą. Standardowo do akcesorii dołączone jest urządzenie do zaginania kopert. W przypadku zastosowania ostrzy tnących, arkusze można ciąć wzdłuż.
Perforacja poprzeczna
Perforację poprzeczną dokonuje się za pomocą ostrzy perforujących zamocowanych w wspornikach mocujących na wale numeracyjnym. Perforacja zachodzi w wyniku dociskania ostrzy do stalowej podkładki przymocowanej do cylindra tłoczącego. Minimalna odległość pomiędzy ostrzami perforacyjnymi wynosi 70 mm. Perforację poprzeczną można również wykonywać za pomocą taśmy LITHOPERF lub PERFOSTRIP przymocowanej do wspornika. Standardowo akcesoria obejmują wspornik z ostrzem o długości 520 mm oraz wspornik, którego długość jest o połowę mniejsza - 260 mm.
| |